Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Perşembe günü Türkiye’ye gittiğinde IŞİD’e karşı mücadele ile ilgili konuşmak isteyecek. Fakat Türkler, tartışmalı Türk Din Adamı Fethullah Gülen ile ilgili konuşmak istiyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülen’i, geçtiğimiz Temmuz’da ülkede meydana gelen kanlı darbe girişiminin arkasında olmakla suçluyor. Amerika’da yaşamakta olan Gülen, suçlamayı reddediyor. Şimdi, Türk hükümeti, Trump Hükümeti’nin, Gülen’i Türkiye’ye iade etmesi için baskı uyguluyor.

Geçtiğimiz yirmi yılda, Gülen’in Türk destekçileri, ABD’de vergi mükellefleri tarafından finanse edilen sözleşmeli okullar açtılar. Bazı aileler, Gülen Hareketi ile oluşan bağlantı hakkında endişe duyarken, diğerleri umursamıyor. CBS News, Gülen destekçilerinin, bu okullardan, Türkiye’deki Hareketlerini finanse etmek için para alıp almadığını konusunda FBI’ın bir soruşturma yürüttüğünü öğrendi. Kıdemli bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’de bulunan, Gülen bağlantılı hayır ve eğitim kurumlarının “daha çok organize suçun, kendisini ortaya çıkardığı, kara para aklamak için para sakladığı”nı düşünüyor.

Türkiye’de geçtiğimiz Temmuz meydana gelen acımasız darbe girişimi esnasında, İstanbul sokaklarına giren ordu tankları, yüzlerce kişiyi öldürmüştü. Fakat Türk hükümeti tarafından teşvik etmekle suçlanan Gülen, Pensilvanya’da yer alan evinde yaşamaya devam ediyor.

Gülen takipçileri, Amerika’da, kamu tarafından finanse edilen, bilim ve matematik odaklı sözleşmeli okullar işletiyorlar. Saydığımıza göre, 28 Eyalet’te 136 sözleşmeli okul açtılar, ve okulları 2010’dan beri vergi mükelleflerinden alınan 2.1 milyar dolar ile işlettiler.

Fakat bu okullarda daha önce eğitim veren öğretmenler, CBS News’a, Gülen takipçilerinin Amerika’daki sözleşmeli okul sisteminden faydalanarak, Gülen Hareketini finanse ettiğini söyledi.

Ersin Konkur, eskiden bir Gülen takipçisiydi. New York ve Texas’ta Gülen destekçileri tarafından kurulan okullarda matematik öğretmenliği yaptı. Konkur, okul yetkililerinin, okullarda çalışmakta olan Türk öğretmenlerden özel bir istekte bulunduğunu söyledi: Vergi mükelleflerince sağlanan maaşlarından bir miktar para.

CBS News mühabiri Margaret Brennan, “Sizi, o paranın bir kısmını geri vermeniz için zorladılar mı?

Konkur, “Evet”

“Çek mi yazıyordunuz?”

“Parayı nakit istiyorlardı. Fakat son iki yılımda, bazılarını çek yoluyla ödedim” diyen Konkur, ayrıca Harekete toplamda “20 bin dolardan belki de çok daha fazla” ödeme yaptığını belirtti.

Mustafa Emanet, Ohio’da yer alan Gülen sözleşmeli okullarında yöneticiydi.

Brennan: “Yaklaşık ne kadar para ödediniz?”

Emanet: “ Maaşımın %40’ını onlara veriyordum.”

Emanet’ten alınan bilgilere göre, Federal araştırmacılar, Ohio’daki okulunda daha önce çalışmış yetkililerin, yasadışı yollarla, kendilerine federal sözleşmelerden 5 milyon dolar aldıkları ve bu ABD Vergi paralarını, Türkiye’deki Gülen takipçileriyle bağlantılı Bank Asya’ya gönderdiğini düşünüyor.

Eski ABD Türkiye büyükelçisi James Jeffrey: “Türkiye ile dostluğumuza, böylece Orta Doğu’da istikrara tehdit oluşturuyorlar.”

Jeffrey, CBS News’a, Gülen takipçilerininkamuda iyi ancak daha politik hedefler güden, Türkiye’de güçlü olduğunu söyledi.

Jeffrey, “Öncelikle ve asıl olarak, Hareketi, Türkiye’de yapmaya çalıştıklarını tekrar soruşturmalıyız. İkinci olarak da, ABD’de yapmaya çalıştıkları, ve eğer yapıyorlarsa işliyor olabileceği suçları soruşturmalıyız.”

Gülen bizimle iletişime geçmeyi kesinlikle reddederken, en yakın danışmanı Alp Aslandoğan ile konuştuk.

Aslandoğan, “Birinin yasadışı yollarla, şahsi amaçlarla kamu fonlarını ele geçirdiği hakkında kanıtlanmış bir suçlama varsa, bunu ilk kınayan ben olurum” dedi.

Brennan, “Türk öğretmenler, maaşlarının bir kısmını Harekete geri vermek zorunda bırakıldıklarını söyledi.”

Aslandoğan, “Evet, zorunlu bağışlar gerçekten etik dışı. Mide bulandırıcı bir durum. Böyle bir şeyi ilk kınayan ben olurdum.”

Türk öğretmenler Konkur ve Emanet’i işe alan sözleşmeli okullar, Gülen ile resmi bir bağlantıları olduklarını reddediyor, fakat neredeyse tüm Gülen okullarının, çoğu Gülen ve en önemli danışmanlarıyla bağlantısı bulunan bir kar amacı gütmeyen kuruluş ağıyla bağlantıları olduğunu bulduk.

Gülen’in Amerika’ya göç etmesi ile ilgili mahkeme kayıtlarında, avukatlarının Gülen hakkında “… Amerikada da dahil olmak üzere, bir okul topluluğunun kurulmasını öngördüğünü” söyledikleri görülüyor.

Brennan, Emanet’e, “Kendilerinin gerçekte ne yapmaya çalıştığını düşünüyorsun?” sorusunu yöneltti.

Emanet, “Daha fazla güç elde etmeye çalışıyorlar, ve daha fazla para kazanmaya çalışıyorlar. Ardından, parayı daha fazla güç elde etmek için kullanıyorlar” cevabını verdi.

Konkur’un eski işverenleri suçlamaları reddediyor ve kendisinin hoşnutsuz bir eski çalışan olduğunu söyleyerek, kanıt bulunmaksızın, Türk hükümetinin bir ajanı olmakla suçluyor. Kendisi, Türk hükümeti tarafından görevlendirilen bir Türk avukatına ifade vermiş olmasına rağmen, suçlamayı reddediyor.

Geçtiğimiz hafta, Türk Dışişleri Bakanı, ABD Başsavcısı Jeff Sessions’un kendisine, Gülen’in iadesi konusundaki taleplerini dikkatlice inceleme konusunda güvence verdiğini söyledi.

Metin çeviridir. Aslı.